Papa Franciscus: Dünya nükleer savaşın eşiğinde

AA

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, 1958-1963 arasında Katolik Kilisesi’nin lideri olan Papa 23. Ioannes’in 1963’te yayımladığı “Pacem in Terris” isimli barış genelgesinin 60. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen konferansa mesaj gönderdi.

Nükleer silahları ortadan kaldırın çağrısı

Vatikan’ın resmi yayın organı Vatican News’te yer alan e göre, Papa mesajında, toplumlara nükleer silahları ortadan kaldırma ve konvansiyonel silahları da sadece meşru müdafaa maksadıyla kullanma çağrısında bulundu.

Papa, “Dünyamız parça parça sürdürülen üçüncü savaşının pençesinde olmaya devam ederken Ukrayna’daki çatışmanın trajik durumunda, nükleer silahlara başvurma tehdidi yok değil.” ifadesini kullandı.

“Dünya nükleer savaşın eşiğinde”

Papa Franciscus, mevcut durumun, dünyanın Ekim 1962’de yaşadığı Küba Füze Krizi’ndeki gibi nükleer bir savaşın eşiğinde olduğu dönemi hatırlattığını kaydetti.

Katoliklerin ruhani lideri, nükleer silahlardan arınmış bir dünyanın mümkün olabileceğini ve bunun gerekli olduğunu belirtti.

Papa, konvansiyonel silahların da sadece savunma maksatlı kullanılması ve sivil hedeflere yönelik olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x