Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme Geliyor!

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, kredi kartı harcamalarındaki artışı takip ettiklerini ve bu konuda çalışmalarının olduğunu açıkladı. Karahan, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini ve bu konuda birkaç fikirleri olduğunu söyledi.

Kredi kartı harcamaları geçen yıl 2,5 katına çıkmıştı. Bankacılar da kredi kartında yaşanan hızlı artışa yönelik tedbir alınması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kredi kartı borçlarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin sinyalini vermiş, kredi kartı kullanımına ve kredilere sınırlama getirileceğinin mesajını vermişti.

Düzenlemede şunlar yer alabilir:

Kredi kartı limitleri düşürülebilir.

Taksit sayıları sınırlandırılabilir.

Belirli sektörlerde taksitlendirme tamamen kaldırılabilir.

Kredi kartı faiz oranları yükseltilebilir.

Düzenlemenin detayları önümüzdeki aylarda belli olacak.

Uzmanlar, kredi kartı kullanımının artmasının yükselen fiyatlar olduğunu göz önünde bulundurarak atılacak adımların önemli olduğunu vurguluyor.

Kredi kartı harcamalarında yaşanan artışa karşı daha önce de bazı önlemler alınmıştı. Örneğin, BDDK 31 Temmuz 2023’te aldığı kararla havayolları, seyahat acenteleri ile yurt dışı konaklama harcamalarında kredi kartı taksitlendirme seçeneğini kaldırmıştı.

Orta Vadeli Plan’da da kredi kartı kullanımının, parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda yeniden düzenleneceği belirtilmişti.

Kredi kartı kullanımının kontrol altına alınması, enflasyonla mücadelede önemli bir rol oynayabilir.

Ayrıca, kredi kartı borçlarının artması, hanehalkı borçluluk oranını da yükseltmektedir. Bu durum, finansal istikrar için risk oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x