Harita değişti. 66 ilde uyarı… AFAD ve Meteoroloji’den peş peşe açıklamalar

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun güneyinin yağmur ve sağanak yağışlı diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun güneyi ile Bolu, Düzce ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Antalya’nın doğusu ile Tekirdağ ve Kırklareli’nin doğusunda çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığının güney ve batı bölgelerde yağışla birlikte hissedilir derecede (2 ila 10 derece) azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde lodosla birlikte 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle güney ve batı zamanla Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta yer yer kuvvetli Marmara, ve Ege’de fırtına, Akdeniz, İç Anadolu’nun , Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun güneyi ile Bolu, Düzce ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Antalya’nın doğusu ile Tekirdağ ve Kırklareli’nin doğusunda çok kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek ani sel, yerel su baskını, taşkın gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Marmara ve Ege’de fırtına, Akdeniz’in iç ve batı kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu , Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) yer yer tam fırtına (80-100 km/saat)şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

66 İLE UYARI

İstanbul, Kocaeli ve Yalova için turuncu kodlu gök gürültülü sağanak yağış ile rüzgar uyarısı

Sakarya için sarı kodlu rüzgar ile turuncu kodlu gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Bursa için turuncu kodlu gök gürültülü sağanak yağış ile sarı ve turuncu kodlu rüzgar uyarısı

Karaman, Niğde, Kayseri, Isparta ve Burdur için sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış ve turuncu kodlu rüzgar uyarısı

Adıyaman, Amasya, Bilecik, Artvin, Gaziantep, Malatya, Ordu, Samsun, Tokat ve Kilis için sarı kodlu rüzgar uyarısı

Bolu, Çorum, Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Bartın, Karabük için sarı kodlu yağmur uyarısı

Adana, Mersin, Kırklareli, Konya, Kahramanmaraş ve Tekirdağ için sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış ile sarı ve turuncu kodlu rüzgar uyarısı

Afyonkarahisar ve Denizli için sarı kodlu yağmur ile sarı ve turuncu kodlu rüzgar uyarısı

Antalya için sarı ve turuncu kodlu gök gürültülü sağanak yağış ile rüzgar uyarısı

Ankara, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Eskişehir, İzmir, Kırşehir, Manisa, Muğla, Nevşehir, Yozgat, Aksaray, Kırıkkale ve Osmaniye için sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış ve rüzgar uyarısı

Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Erzincan ve Giresun için sarı ile turuncu kodlu gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Trabzon, Tunceli, Bayburt, Sivas, Rize ve Bingöl için turuncu kodlu rüzgar uyarısı

Uşak ve Kütahya için sarı kodlu rüzgar ile yağmur uyarısı

Hatay için sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

THY 40 SEFERİNİ İPTAL ETTİ

Türk Hava Yolları, İstanbul’da beklenen olumsuz hava koşulları dolayısıyla İstanbul Havalimanı’ndan planlanan toplam 40 tarifeli seferi iptal ettiğini duyurdu.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, İstanbul’da beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle MADKOM (Meteorolojik Acil Durum Komitesi) kararı uyarınca iç ve dış hatlarda toplam 40 seferin karşılıklı olarak iptal edildiği bildirildi. Uçuşu olan yolculardan THY’nin internet sitesinden uçuşlarını kontrol etmeleri istendi.

AKOM’DAN HAFTA SONU İÇİN FIRTINA VE YAĞMUR UYARISI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İstanbul’a hafta sonu soğuk ve yağışlı havanın geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, “İBB Ekipleri, kuvvetli yağış ve fırtına nedeni ile yaşanabilecek su basması ve göllenmelere karşı 24 saat esaslı hazır bekletilecek” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İstanbul’a hafta sonu Balkanlar üzerinden soğuk ve yağışlı hava geldiğini, sıcaklıkların da fırtına ile birlikte 8-10 derecelere düşeceğini duyurdu. İBB AKOM verilerine göre, İstanbul’a hafta sonu Balkanlar üzerinden soğuk ve yağışlı sistemi giriş yapacak. Sistemin etkisi ile rüzgarın öğle saatlerinden itibaren Lodos yönünden, Pazar erken saatlerden itibaren ise Karayelden, kuzey bölgelerde kısa süreli hamlelerle tam fırtına şeklinde etkili olması bekleniyor.

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN KUVVETLİ SAĞANAK UYARISI

Ankara Valiliği, akşam saatlerinden itibaren şehrin çevrelerinde kuvvetli gök gürültülü sağanak uyarısında bulundu.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Ankara çevrelerinde cumartesi akşam saatlerinden itibaren genelde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin edilen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, 19 Kasım Pazar günü sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Kuvvetli yağışların sebep olacağı ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi.

AFAD’DAN 55 İLE UYARI

AFAD’dan yapılan uyarıda “Meteoroloji’den alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 29 ilimiz için Turuncu, 26 ilimiz için Sarı uyarı olmak üzere toplam 55 ilimiz için meteorolojik uyarı yapılmıştır.18 Kasım Cumartesi günü; Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Bingöl, Bursa, Burdur, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, Mersin, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kahramanmaraş, Niğde, Rize, Sivas, Tunceli, Trabzon, Bayburt, Karaman, Tekirdağ ve Yalova. Ankara, Amasya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, Edirne, İzmir, Kırşehir, Kütahya, Manisa, Muğla, Muğla, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Samsun, Tokat, Malatya, Uşak, Yozgat, Aksaray, Kırıkkale ve Osmaniye. Uyarı verilen illerimizde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmıştır. Sarı ve turuncu meteorolojik uyarı verilen illerde ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x